• Atina Okulu

Atina Okulu

  • Sanatçı: Raffaello
  • Stok Durumu: Stokta var
  • 70,00 TL


Raffaello Sanzio da Urbino (1483-1520): Çalışmalarında figür ve şekiller belirgin, insan figürleri ise Platon’un insan hakkındaki fikirlerini yansıtacak şekilde ihtişamlıdır. 


Atina Okulu (1509-1511: Scuola di Atene): Rafaello, bu fresk eserinde felsefe ve astrolojiyi teoloji ile birlikte ele alan Atina Okulu’nun düşünürlerini bir arada ele almıştır. Resimde yer alan düşünürlerden hareketle, “gramer, retorik, diyalektik, müzik, aritmetik, geometri ve astronomi” bilimlerinin Atina Okulu’nun temel tartışma dünyası olduğu görülecektir. Eser Vatikan’da “Stanza della Segnatura” Müzesi’nde bulunmaktadır. Resimdeki, Platon ve Aristoteles gibi bazı filozofların kimlikleri bellidir. Bunun ötesinde, Raffaello figürlerinin kimlikleri her zaman tahminlerin ötesine geçememekle birlikte, bunların “1: Kıbrıslı Zenon, 2: Epikür, Büyük olasılıkla, Rönesans dönemindeki tipik bir figür olarak iki filozof resmi: “Ağlayan” filozof Heraklitos ve “gülen” filozof Demokritos, 3: bilinmeyen (Raffaello olduğu düşünülen), 4: Boethius veya Anaksimandros veya Empedokles, 5: İbn Rüşd (Averroes),  6: Pisagor, 7: Alcibiades veya Büyük İskender, 8: Antisthenes or Xenophon or Timon, 9: Raphael, Aşk’ın kişileştirilmesi olarak Fornarina veya Francesco Maria della Rovere, 10: Aeschines veya Xenophon, 11: Parmenides (Leonardo da Vinci), 12: Sokrates, 13: Heraklitos (Michelangelo), 14: Platon (Leonardo da Vinci), 15: Aristoteles (Giuliano da Sangallo), 16: Diyojen, 17: Plotinos (Donatello), 18: Öğrencileriyle Öklid veya Arşimet (Bramante), 19: Strabon veya Zoroaster (Baldassare Castiglione), 20: Batlamyus, Rapelles (Raphael), 21: Protogenes (Il Sodoma, Perugino veya Timoteo Viti)” olduğu iddia edilmektedir.

Raffaello, bir yanda göğü temsil eden idealist Platon’u öte yanda yeri temsil eden realist Aristoteles’i resimlemiştir. Platon figürü için uzun sakallarıyla Leonardo da Vinci, ön plandaki basamaklardan birinde kolunu mermer bir bloğa dayayarak oturmuş matematikçi Heraklitos için ise Michelangelo modellik yapmıştır. Raffaello’nun kendisi ise basamakların altında en sağda resmin dışına bakmaktadır. Eğilmiş bir vaziyette geometrik figürler çizen kişi aynı zamanda hem Yunan matematikçi Eukleides hem de kendisinin arkadaşı olan mimar Bramante’dir.


Posterlerimiz güvenli özel ambalaj ile kargo edilmektedir.

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim ₺ 15
3₺ 5 ₺ 15
6 ₺ 2,5 ₺ 15
9 ₺ 1,66 ₺ 15
Boyut
Boyut 70cm x 50cm
Materyal
Materyal Karton Baskı

Etiketler: Raffaello